Konspekt zajęć dla 5- i 6-latków Temat zajęć: Co z ciebie wyrośnie? Poznajemy zawody. Czas trwania: 60 minut. Cel ogólny: * Zapoznanie z różnymi zawodami, budzenie szacunku wobec różnych profesji * Prezentacja książek dotyczących różnych zawodów Cele szczegółowe: Dziecko potrafi: * wymienić nazwy poznanych zawodów, * rozpoznać przedstawicieli różnych zawodów na
Temat kompleksowy: Jesienne nastroje Temat zajęć: Przygoda kropelki wody- czyli, jak powstaje deszcz. Cele kształcenia: - Zapoznanie ze zjawiskiem powstawania deszczu; - Rozwijanie umiejętności układania historyjki obrazkowej wg kolejności zdarzeń; - Doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 5; - Rozwijanie sprawności manualnej; Cele operacyjne: - Dz. zapoznaje się ze zjawiskiem powstawania deszczu; - Dz. układa historyjkę obrazową na podstawie opowiadania, wg kolejności zdarzeń; - Dz. przelicza sylwety kropelek umieszczonych na chmurkach dużych i małych ( emblematach); - Dz. tworzy pracę plastyczną z wykorzystaniem dostępnych materiałów; Metody pracy: - słowna, - czynna, - poglądowa, - praktyczna, Formy pracy: - indywidualna; - w parach; Pomoce dydaktyczne: - płyta z utworami do zabawy powitalnej i zabaw ruchowych; klamerki, kartonowa sylweta kropli; treść zmodyfikowanego powiania „Jedna srebrna kropla” H. Belchrowej; ilustracje do historyjki obrazkowej; naczynie szklane, papierowy talerzyk, kostki lodu; sylwety chmur z kropelkami i emblematy chmurek z kropelkami; białe i kolorowe kartki papieru, kredki, mazaki, tektura falista, papier kolorowy, kleje, nożyczki, . Przebieg zajęć:1. Przywitanie piosenką „ Na powitanie…” wg M. Bogdanowicz Na powitanie wszyscy razem, Hip hip hura (x3)Z całego serca, pełnym gazemWitamy Was (x3)2. „Deszczowa zagadka”- wprowadzenie do tematu zajęć. Kiedy mam go spotkać,to parasol noszęi zakładam płaszczyk,a także kalosze. 3. "Kropelka deszczu" – zabawa rozwijająca sprawność manualną. Nauczyciel trzymając kroplę deszczu, wykonaną z kartonu, przekazuje ją dziecku, siedzącemu obok niego w kole za pomocą klamerki, wypowiadając zdanie: "Kropelkę deszczu puszczam w krąg, niechaj wróci do mych rąk". Zabawa z udziałem rodziców. 4. „Przygoda kropelki wody” – zmodyfikowana wersja opowiadania H. Bechlerowej. W pewnym mieście, którego nazwy już nie pamiętam, znajdowała się przepiękna leśna polana. Wokoło niej, rosły przecudne drzewa, z których raz na jakiś czas, wiatr zdmuchiwał liście. Na jednym z tych liści leżała błyszcząca kropla. Na pewno została tu po wczorajszym deszczu, ale tego sama nie pamiętała. Beztrosko wygrzewała się na słoneczku, które co rusz wysyłało w jej stronę promienny uśmiech i rozmyślała. - Jak dobrze musi być jaskółkom tam w górze! I motylkom, co mogą fruwać z kwiatka na kwiatek. Chciałabym być motylem. Nie! Chciałabym dzwonić i pluskać jak strumyk! Powiedziała to tak głośno, że usłyszało ją słoneczko. Słoneczko dzień w dzień obserwowało to, co dzieje się w przyrodzie i wiedziało, że marzenia kropelki niedługo się spełnią. -Będziesz tam, gdzie fruwają jaskółki i fruwać będziesz jak motyle i zadzwonisz jak strumyk po kamykach. Będziesz blisko i daleko, zobaczysz to, o czym Ci się nigdy nie śniło. -Zobaczę – szepnęła kropelka i poczuła jak słoneczko zaczęło mocniej przygrzewać. Nagle, nie wiadomo jak, zaczęła przemieniać się w coś lekkiego i przejrzystego i unosić się do góry. Wznosiła się coraz wyżej, ku puszystym obłokom. Była teraz tak wysoko, że widziała z bliska jaskółki fruwające pod niebem. Nagle jednak, ni stad ni zowąd, wylądowała na jednej z kilku błękitnych chmurek. Poczuła, że robi jej się robić strasznie zimno. Przestraszyła się, kiedy wiatr przygnał ciemne chmury. Chmury zabrały biały, puszysty obłok, zamruczały groźnie, zaświeciły błyskawicą. Lunął deszcz. Kropelka uczuła, że leci w dół, że spada. Po drodze widziała rozłożyste drzewa, zielone trawy, z daleka widziała domy i ulice, które skąpane były w strugach deszczu. Otarła się także o skrzydło motylka, który leciał szybciutko, by ukryć się przed ulewą. Skakała po kamykach, płatkach kwiatów, źdźbłach trawy, aż w końcu wylądowała w jeziorku. Przypomniała sobie słowa słoneczka. - Prawdę mówiło – zadzwoniła mała kropelka, zanurzając się w jeziorku. Spędziła w nim trochę czasu. Pływała brzuszkiem do góry uśmiechając się wesoło do słoneczka. W pogodny dzień patrzyła w niebo, na białe chmurki srebrne od słońca. Marzyła, żeby znowu wędrować. I nie wiadomo kiedy, w gorący dzień – płynęła znowu w lekkim obłoczku. Wiatr pędził go, jak żagiel na morzu, i obłok płynął nad lasami, nad polami i miastem. Tym razem, podczas spadania, wylądowała w strumyku. - Ale dokąd zawędruje razem ze strumykiem? - Do rzeki, do morza! – odpowiedział czyjś głos blisko na łące. To bociek, który znał i rzeki, i morze, bo zwiedził świat. I strumyk wpadł do rzeki. Kropelka płynęła teraz szeroko rozlaną wodą, aż pewnego dnia zobaczyła mewy i statki. - Morze – szepnęła. – To właśnie jest to, o czym mi się nigdy nie śniło, o czym mówiło słonko. Kropelka kołysała się teraz na falach, biegła szybko, w srebrnej pianie wyrzucała muszelki na piasek. - Albo płynę po niebie, albo z deszczem wędruję na ziemię i znowu słońce zmienia mnie w chmurkę. Chciała o tym powiedzieć jaskółkom, ale jaskółek już nie było. A wiatr dmuchał zimnym oddechem, zrzucając na ziemie kolorowe liście. 5. Rozmowa na temat treści opowiadania, kierowana pytania nauczyciela. - Gdzie znajdowała się mała kropelka na początku opowiadania? - O czym marzyła kropelka deszczu? - Co jej powiedziało słonko? - W jaki sposób kropelka znalazła się na błękitnej chmurce? - Gdzie wylądowała kropelka podczas opadów deszczu? - Czy kropelka chciała raz jeszcze przeżyć tą wyjątkową podróż? - Gdzie wylądowała podczas swojej drugiej podróży? - Dlaczego nie mogła opowiedzieć o swoich przygodach jaskółkom?6. „Przygoda kropelki deszczu”- historyjka obrazkowa. Dz. starają się ułożyć historyjkę obrazkową o przygodach kropli, wg kolejności zdarzeń opisanych w opowiadaniu. Ilustracje pochodzą z miesięcznika Bliżej przedszkola, nr 10/2013 7. „ Wędrówka kropelki”- zabawa naśladowcza. Nauczyciel zaprasza dzieci do wcielenia się w rolę kropelki. Dzieci kucają i wyciągają główki do góry- wygrzewają się na słoneczku. Po chwili zamieniają się w parę. Zaczynają machać dłońmi i wspinać się na placach, Następnie, naśladują dreszcze i ogrzewają się rękoma, po czym powali, zaczynają przechodzić do pozycji leżącej- wpadają do wody i udają, że pływają. W tle słychać dźwięki muzyki „Jak powstaje deszcz?”- zabawa badawcza. Do słoika nalewamy gorącej wody i przykrywamy go talerzykiem, na który wysypujemy kostki lodu. Gorąca woda tworzy parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać. I tak na ściankach słoika pojawiają się kropelki wody- deszcz. 9. „Mamy chmurki”- zabawa ruchowo- matematyczna. Chętni rodzice otrzymują sylwety chmurek z określoną ilością kropelek ( od 1-5). Dzieciom zaś, na opaski naklejane są emblematy miniaturowych sylwet. Podczas trwania utworu muzycznego, dzieci swobodnie poruszają się po sali. Na pauzę w muzyce, muszą odnaleźć swoje mamy- chmurki, czyli rodziców, którzy trzymają sylwetę z taką samą liczbą kropelek umieszczonych na ich emblematach. 10. „Jak powstaje deszcz”- praca plastyczna. Rodzice wraz z dziećmi, z dostępnych materiałów tworzą pracę plastyczną przedstawiającą zjawisko powstawania deszczu. 11. „ Dmucha wiatr”- zabawa muzyczna z wykorzystaniem instrumentów. Dmucha wiatr - dz. dzwonią dzwoneczkami, w trakcie pauzy po wersie, Szumią drzewa - dz. dzwonią janczarami, w trakcie pauzy po wersie, Idzie burza- dz. uderzają talerzami, w trakcie pauzy po wersie , I ulewa - dz. uderzają talerzami, w trakcie pauzy po wersie, A jak w domu schowam się- dz. robią daszek nad głową, Deszcz nie zmoczy mnie- dz. wykonują gest palcem "nie", Kap, kap, kap, kap, kap, kap - dz. wystukują rytm, równocześnie na drewienkach i na tamburynach, deszcz nie zmoczy mnie- dz. wykonują gest palcem "nie", Kap, kap, kap, kap, kap, kap- dz. wystukują rytm, równocześnie na drewienkach i na tamburynach, deszcz nie zmoczy mnie - dz. wykonują gest palcem "nie".12. Podziękowanie rodzicom za przybycie. Pożegnanie gości. 5. Mam jeszcze do Was jedną prośbę: załóżcie zielone bluzeczki i zatańczcie dla mnie najpiękniej jak potraficie. Gorąco Wam dziękuję za pomoc. W nagrodę obiecuję, że od tej pory słoneczko będzie dla Was świeciło i ptaszki będą Wam śpiewały, a ja zostanę z Wami aż do lata. IV. Temat zajęcia: Jak mamy się chronić przed deszczem?Cele ogólne: - poznanie sposobów ochrony przed deszczem,- omówienie rodzajów ubrań przeciwdeszczowych,- zapoznanie z cechami jesiennej pogody,- zapoznanie z instrumentem muzycznym: keyboardem,- rozwijanie poczucia rytmu,- kształtowanie wrażliwości na charakter melodii: smutny, wesoły, - kształtowanie mowy dziecka poprzez sytuacje sprzyjające rozwojowi mowy,- rozwijanie sprawności operacyjne:- zna sposoby ochrony przed deszczem,- potrafi wymienić rodzaje ubrań przeciwdeszczowych i czym się charakteryzują,- wie, dlaczego musimy nosić odpowiednią odzież,- wymienia cechy jesiennej pogody: deszcz, wiatr, mgły, błoto, szary krajobraz,- zna instrument muzyczny: keyboard,- potrafi powiedzieć, o czym opowiada treść usłyszanej piosenki,- zna i potrafi naśladować odgłosy, które słychać, gdy pada deszcz,- potrafi rytmizować tekst piosenki,- rozwija impresję ruchową poprzez zabawy,- rozróżnia charakter melodii: smutny czy wesoły,- rozwija logiczne myślenie poprzez udzielanie odpowiedzi na stawiane słowna: wiersz, rozmowa, objaśnienia,- czynnościowa – praktycznego działania,- zadań stawianych do wykonania,- ,,dobrego startu”Formy pracy:- zespołowa,- indywidualnaŚrodki dydaktyczne:- płaszcz przeciwdeszczowy,- kalosze,- parasol,- wiersz Joanny Kulmowej ,,Kiedy pada”- sylwety: kurtek przeciwdeszczowych z kapturem, kaloszy, parasoli, długich spodni, krótkich spodenek, podkoszulki, klapek, domu, słońca i chmury z kroplami keyboard,- tekst z nutami do piosenki ,,Deszczyk”,- grzechotki,- krążki gimnastyczne,- szablony: parasol, chmura, kalosze, liść,- farby,- gąbki, - pędzelki, - pałeczki higienicznePrzebieg zajęć1. Nauczyciel w stroju przeciwdeszczowym recytuje wiersz J. Kulmowej ,,Kiedy pada”.2. Rozmowa na temat wiersza:• O czym była mowa w wierszu?• Jak mamy chronić się przed deszczem?• Dlaczego musimy nosić odpowiednią odzież?3. Omówienie rodzajów ubrań przeciwdeszczowych: płaszcz z kapturem, kalosze i ,,Zaczarowana szafa”: Segregowanie ubrań na deszcz i słoneczną ,,Wesoły i smutny obrazek” zabawa badawcza – duży obrazek na szarym papierze: ludzi, domu, chmury i kałuże zaznaczonych czarnym flamastrem. Problemy dla dzieci:• Co przedstawia obraz?• Jaki jest ten obrazek? (smutny)• Dlaczego jest smutny?• Co zrobić, aby obrazek był wesoły? – dzieci za pomocą kolorowych sylwet ubrań przeciwdeszczowych, kaloszy, domu i parasoli ozdabiają Zabawy paluszkowe: metoda ,,Dobrego startu”. Dzieci naśladują DESZCZ przy muzyce – wystukują palcami w powietrzu, na kolanach, na plecach Zapoznanie dzieci z instrumentem muzycznym keyboardem. 8. Słuchanie piosenki: ,,Deszczyk” w wykonaniu Rozmowa na temat treści i nastroju piosenki.• Próba określenia nastroju piosenki (smutna czy wesoła)• O czym opowiada tekst piosenki?• Jakie odgłosy słychać, gdy pada deszcz? (ćw. logopedyczne)10. Zabawa ruchowa: Spacer w czasie deszczu – wykorzystanie krążków gimnastycznych. Dzieci spacerują po dywanie podczas, gdy nauczyciel gra piosenkę ,,Deszczyk” i omijają kałuże (krążki). Kiedy nauczyciel przestaje grać i dzieci słyszą grzmoty podnoszą parasole (krążki) i chowają się pod nie, aby nie Ponowne zagranie piosenki przez nauczyciela z akompaniamentem dzieci na grzechotkach, poprzedzone rytmizowaniem tekstu (klaskanie w rytm wymawianych słów): Deszczyk pada kap, kap, kap,Jesień w sadach kap, kap, kap12. Ćwiczenia graficzne – podział dzieci na cztery grupy. Pierwsza grupa otrzymuje szablon parasola, druga chmury, trzecia kaloszy i czwarta jesiennego liścia. Przy użyciu farb, jedna grupa maluje szablon palcami, druga pędzelkami, trzecia gąbkami, a czwarta pałeczkami higienicznymi.
9. „Śpiewamy dla jesieni”- praca w grupkach, dzieci układają krótkie teksty o jesieni i układają do nich melodię np.: „przyszła jesień, pani jesień”; „jesień, jesień już jest wśród nas”; „jesienią, jesienią wiatry mocne wieją”. 10.
Scenariusze zajęć z rytmiki można wykorzystać na różne sposoby, podczas różnorakich zajęć. Poszczególne ćwiczenia i zabawy powiązane są z konkretnymi piosenkami i nie tylko. Scenariusze można wykorzystać jako zupełnie osobne ćwiczenia, pobudzające wyobraźnię i myślenie twórcze, a także takie, które uspakajają i relaksują 5-latki Wrzesień1. Ćwiczenia rytmiczno-ruchowe utrwalające poruszanie się przy muzyce: bieg, marsz i podskok;2. Ćwiczenia rytmiczno-ruchowe utrwalające rozwinięte zdolności muzyczne w grupie 4-latków;3. Zabawy muzyczno-ruchowe związane tematycznie z jesienią;4. Ćwiczenia rytmiczno-melodyczno wspomagające rozwój ruchowy dzieci. Październik1. Muzyka inspiracją d9o rysowania jesieni;2. Układanie akompaniamentu perkusyjnego do piosenki pt.” W deszczu” sł. G. Jędrka, muz. R. Majewski;3. Nauka kroku podstawowego polskiego tańca narodowego – krakowiaka;4. Utrwalenie kroku podstawowego krakowiaka. Listopad1. Ćwiczenia ruchowe wspomagające muzyczny rozwój dzieci;2. Ćwiczenia rytmiczno – melodyczne tematycznie związane z jesienią;3. Wprowadzenie formy muzycznej ABA;4. Ćwiczenie rytmiczno-melodyczne utrwalające formę ABA. Grudzień1. Przypomnienie formy tańca śląskiego „Grozik”;2. Wprowadzenie tematyki zimowej poprzez plastyczne odzwierciedlenie słuchanej muzyki. Nauka piosenki pt. „Choinkowa zabawa” sł. Styczeń muz. Bożena Forma;3. Ćwiczenia rytmiczne z woreczkami. Utrwalenie piosenki pt. „ Choinkowa zabawa” ;4. Zabawy rytmiczno-melodyczne tematycznie związane zimą. Styczeń1. Nauka kroku podstawowego walca; kroku podstawowego walca powiązane z wprowadzeniem nowych figur tanecznych; ruchowo-rytmiczne połączone z nauką piosenki pt. „Straszna zima” sł. muz. B. Forma; akompaniamentu instrumentalnego do piosenki pt. „Straszna zima” Luty1. Realizacja ćwiczeń rytmicznych z zastosowaniem dynamiki;2. Realizacja ćwiczeń ruchowych z u żuciem Zabawy rytmiczno-melodyczne wspomagające ogólny rozwój ruchowy dzieci;4. Wprowadzenie zabawy tanecznej „Miotlarz”. Marzec1. Ćwiczenia rytmiczno-melodyczne z hula-hoopem;2. Ćwiczenia rozwijające wrażliwość muzyczną i słuch dzieci;3. Rozwijanie improwizacji ruchowej u dzieci;4. Ćwiczenia ruchowe kształcące poczucie przestrzenne, równowagę i koordynację ruchów. Kwiecień1. Ćwiczenia muzyczne wyzwalające działalność twórczą związane z wiosną;2. Ćwiczenia rytmiczno-melodyczne pobudzające wyobraźnię muzyczną dzieci;3. Zajęcia ruchowe prowadzone metodą A. i M. Kniessów;4. Nauka piosenki pt. „Sprzątać las” sł. G. Jędrka, muz. R. Majewski. Maj1. zapoznanie dzieci z brzmieniem i wyglądem skrzypiec;2. Zapoznanie dzieci z brzmieniem orkiestry symfonicznej;3. Ćwiczenia i zabawy ruchowe uwrażliwiające dzieci na element melodyczny w muzyce;4. Kształcenie umiejętności rozpoznawania barw poznanych instrumentów występujących w orkiestrze symfonicznej oraz odgłosów dobiegających z otoczenia. Czerwiec1. Ćwiczenia Wrzesień zabawy ruchowe utrawalające określenie kierunku linii melodycznej, tempa, dynamiki;2. Ćwiczenia rytmiczne utrwalające rozpoznawanie metrum oraz charakter słuchanej muzyki;3. Ćwiczenia i zabawy ruchowe tematycznie związane z latem;4. Ćwiczenia Wrzesień zabawy ruchowe Wrzesień krążkiem. 6 - latki Wrzesień1. Przypomnienie brzmienia: skrzypiec, pianina, trąbki i bębenka;2. Nauka piosenki pt. „Wspomnienia z wakacji” sł. i muz. B. Forma. Przypomnienie kroku walca;3. Utrwalenie piosenki pt. „ Wspomnienia z wakacji”;4. Wprowadzenie kroku tanecznego polki. Październik1. Utrwalenie kroku polki połączone z nauką nowych figur;2. Nauka piosenki pt. „ Idziemy do sadu” sł. i muz. B. Forma;3. Utrawelenie piosenki pt.” Idziemy do sadu”. Gra na instrumentach perkusyjnych;4. Ćwiczenia i zabawy ruchowe wspogające ogólno-ruchowy rozwój dzieci. Listopad1. Nauka piosenki pt. „ Jesień” sł. i muz. B. Forma;2. Układanie akompaniamentu perkusyjnego do piosenki pt. „Jesień”;3. Wprowadzenie figur tanecznych do trojaka;4. Utrwalenie kroków tanecznych trojaka. Grudzień1. Nauka piosenki pt. „Choinkowa zabawa” sł. i muz. Styczeń. Forma;2. Utrwalenie piosenki pt. „Choinkowa zabawa”;3. Trójdźwięk majorowy;4. Ćwiczenia Styczeń zabawy ruchowe ze skakanką. Styczeń1. Nauka piosenki pt. „ Kochamy was” sł. i muz. B. Forma;2. Forma AB i akompaniament perkusyjny;3. Przypomnienie formy ABA;4. Utrwalenie formy ABA. Luty1. Ćwiczenia gimnastyczno-ruchowe rozwijające poczucie muzykalności i rytmu; 2. Tekst piosenki pt. „Straszna zima” B. Formy inspiracją do recytacji;3. Ćwiczenia i zabawy muzyczne uwrażliwiające dzieci na formę muzyczną;4. Ćwiczenia i zabawy muzyczne wspomagające gimnastykę twórczą. Marzec1. Nauka piosenki pt. „Śpioch” sł. M. Majewska, muz. R. Majewski;2. Ćwiczenia ruchowe z woreczkami;3. Wprowadzenie kroku podstawowego do poloneza;4. Utrwalenie kroku poloneza. Kwiecień1. Wprowadzenie formy ronda poprzez naukę piosenki pt. „ Deszczyk” sł. i muz. B. Forma;2. Utrwalenie piosenki pt. „Deszczyk”;3. Nauka piosenki pt. „ Parasole” sł. i muz. B. Forma;4. Układanie ak9ompaniamentu perkusyjnego do piosenki pt. „Parasole”. Maj1. Nauka piosenki pt. „Moja mama” sł. G. Jędrka, muz. R. Majewski. Tempo, dynamika, metrum;2. Utrwalenie piosenki pt. „Moja mama”. Kanon rytmiczny;3. Nauka piosenki pt. „Płynąć statkiem” sł. i muz. B Forma;4. Utrwalenie piosenki pt. „Płynąć statkiem”. Przypomnienie brzmienia: skrzypiec, trąbki i fortepianu. Czerwiec1. Ćwiczenia i zabawy melodyczno-rytmiczne wspomagające ogólno-ruchowy rozwój dzieci;2. Ćwiczenia i zabawy taneczne przy muzyce;3. Ćwiczenia i zabawy ruchowe ze wstążką;4. Ćwiczenia i zabawy muzyczne tematycznie związane z latem KLIKNIJ I ZOBACZ POZOSTAŁE AUKCJE 5.„Zdrowa kanapka”. Dzieci idą do łazienki i dokładnie myją ręce. Na stołach przygotowane są talerze: - z pokrojoną szynką. - z posmarowanymi masłem kromkami chleba ( razowy, żytni, pszenny) - z pokrojonymi plastrami żółtego sera. - z pokrojonymi warzywami ( ogórek, pomidor, rzodkiewka, sałata) - z ketchupem. - majonezem. Ostatnio pobierane Znajdź dla siebie Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne: podkład do piosenki „Skąd się bierze deszcz” – do pobrania TU; historyjka obrazkowa „Przygody kropelki wody” – TU; fotografie różnego rodzaju chmur - TU; karty pracy do zabaw – TU; plakat „Obieg wody w przyrodzie”, który został dołączony do miesięcznika – TU możesz go zobaczyć i zamówić! Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich, w którym zawarto następujące cele szczegółowe – dziecko: współdziała w zabawach i sytuacjach zadaniowych; uważnie słucha treści wiersza i muzyki; uważnie obserwuje proste doświadczenie i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć; poznaje nową technikę plastyczną; poprawnie liczy obiekty; odzwierciedla ruchem treść rymowanki; sprawnie posługuje się pędzlem i wałkiem. Wybrane zabawy ze scenariusza: a) Deszcz o szyby stuka... Zabawa matematyczna – dzieci siedzą w kole z kropelkami deszczu. Nauczyciel uderza w bębenek – jedno uderzenie to jedna spadająca kropla deszczu. Dzieci uważnie słuchają i układają na chmurkach tyle kropel, ile było uderzeń. Następnie dzieci przeliczają krople i za pomocą palców lub kartoników z cyframi przedstawiają liczbę elementów. Po skończonej zabawie dzieci kolejno wypowiadają słowo chmurka lub deszcz. Dzieci-chmurki zatrzymują podkładki, a dzieci-deszcz zatrzymują kropelki. Teraz dobierają się w pary, tak aby w każdej było dziecko-chmurka i dziecko-deszcz. b) Z małej chmury duży deszcz. Zabawa ruchowo-matematyczna w parach – dzieci w parach układają na chmurkach dziesięć kropel (pomoce z poprzedniej zabawy) – kropelki tworzą chmurę. Następnie wędrują z chmurką po sali, trzymając ją po obu stronach, tak aby krople nie upadły na podłogę – chmury suną po niebie, kropelki robią się coraz cięższe. Na umówiony sygnał dzieci energicznie „podrzucają” chmurki (cały czas je trzymając), a krople deszczu opadają na podłogę – krople są już na tyle ciężkie, że spadają w postaci deszczu. Następnie dzieci w parach zbierają z powrotem krople na swoją chmurkę (tak aby znowu było ich dziesięć) i zabawa zaczyna się od początku. Pomoce Pliki umieszczone są do osobnego pobrania
Katarzyna Sobiech Prywatne Przedszkole „Pod Muchomorkiem” w Toruniu „Rytmiczny deszczyk” – scenariusz zajęć w grupie 5-latków z wykorzystaniem metody edukacji przez ruch Doroty Dziamskiej Cele operacyjne – dziecko: • Kreśli linie na arkuszu papieru naprzemiennie prawą i lewą ręką oraz oburącz; • Dostosowuje swoje czynności do rytmu słyszanego utworu muzycznego
Scenariusze przygotowane przez uczestników programu „Poczytaj mi, przyjacielu” z Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Torzymiu mogą być dobrą propozycją na Noc Bibliotek dla najmłodszych uczestników. Zajęcia w oparciu o wiersz ,,Hipopotam lubi błoto” Wandy Chotomskiej Przeczytanie wierszaRozmowa na temat treści, np.: co bardzo lubi hipopotam?gdzie mieszka hipopotam i inne zwierzęta w tym wierszu?o co miały pretensje inne zwierzęta do hipopotama? Ponowne przeczytanie wiersza i wybieranie rysunków zwierząt, które występują w poszczególnych zwrotkach. Rozmowa na ich wybranego rysunku zwierzęcia. Zajęcia w oparciu o bajkę terapeutyczną ,,Przygoda kaczki Kwaczki” Przeczytanie bajkiRozmowa na temat treści, np: jakie zwierzątka chodziły do szkoły? (wybranie spośród wszystkich obrazków)czy pamiętacie jak miała na imię gąska? Jak myślicie dlaczego tak się nazywała?jak miały na imię szczeniaki i dlaczego właśnie tak?jak nazywał się kogucik i dlaczego tak?kto był nauczycielką w tej szkole?czego nie lubiła kaczuszka?co mama poradziła kaczuszce? Zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się po sali jak wybrane zwierzątka, np. podskakują jak byczek, przeskakują przez przeszkody jak kucyk, biegają jak kurka i gąska, pływają jak Zajęcia w oparciu o wiersz ,,I po co zmyślać” Mariana Załuckiego Zabawa integracyjna – zapoznawcza dla 5-6 latków Chcielibyśmy was lepiej poznać dlatego prosimy, abyście odpowiedziały na pytania wykonując odpowiednie czynności. Czyje imię zaczyna się na K niech kucnieCzyje imię zaczyna się na P niech podskoczyCzyje imię zaczyna się na D niech delikatnie drapnie plecy kolegi/koleżankiCzyje imię zaczyna się na M miech zrobi straszną imię zaczyna się na B niech zabrzęczy jak pszczołaWszyscy, którzy jeszcze nie wystąpili przynoszą jakąś rzecz na tę samą literę, co wasze imię. Czytanie Przeczytamy wam teraz wiersz pt. ,,I po co zmyślać?…, ale wcześniej chcemy się upewnić, że rozumiecie niektóre słowa i zwroty występujące w wierszu. Co oznacza słowo GMACH? (dzieci podają wyjaśnienia) Co oznacza słowo KORKOCIĄG? (dzieci podają wyjaśnienia) Co oznacza słowo RAMPA? (dzieci podają wyjaśnienia) Jak rozumiecie powiedzenie ,,łgać jak z nut”? (dzieci podają wyjaśnienia) kłamać bez zająknięcia Jak rozumiecie powiedzenie ,,wyssać coś z palca”? (dzieci podają wyjaśnienia) zmyślić coś Posłuchajcie teraz wiersz ,,I po co zmyślać? Rozmowa na temat przeczytanego wiersza: Co robiły dzieci w tym wierszu?Czy można kłamać? Dlaczego nie można?Czy lubisz, gdy ktoś cię okłamuje?A czy można fantazjować, wymyślać sobie różne dziwne historie i rzeczy?Kto zbudował przedszkole, w którym teraz jesteśmy?Kto przygotował podwieczorek, który przed chwilą zjedliście?Kto uszył ubrania, które nosicie?Kto zrobił te wszystkie zabawki? Widzicie więc, ze człowiek wiele potrafi. Wy też na pewno nie jedną rzecz potraficie. Zastanówcie się, co umiecie robić dobrze i każdy z was pokaże to na migi, a my będziemy zgadywać. Powiedzieliśmy sobie, że fajnie jest sobie pofantazjować, wymyślać różne dziwne historie i rzeczy? Niech każdy teraz narysuje wymyśloną przez siebie rzecz i potem opowie co to jest i do czego służy. Zajęcia w oparciu o wiersz ,,Uparty ślimak” i ,,zawsze z domem ruszam w drogę” Ewy Szelburg-Zarembiny Czytanie Wiecie może jak wygląda ślimak? Dzisiaj będziemy Wam o nim czytać. Rozmowa na temat treści, np.: Jak myślicie, gdzie mieszkają ślimaki?Chodzą szybko, czy wolno?A lubią deszcz czy słońce? Zabawa ruchowa. Jeśli będzie padał deszcz, spacerujecie sobie, a gdy zaświeci słońce chowacie się pod ławki. Kto się schowa najpóźniej przegrywa!Czytanie drugiego wierszaZabawa ruchowa. To teraz pobawimy się w wyścigi ślimaków. Będą to nieco inne wyścigi niż zawsze. Ślimaki chodzą najwolniej. Więc wygra ten, kto przyjdzie na metę OSTATNI! Zajęcia w oparciu o wiersz ,,Cuda i dziwy” Juliana Tuwima Przeczytanie wierszaRozmowa na temat treści, np.: Teraz nam powiedzcie, co było nie tak. Czy w lipcu spada śnieg? (Nie) A kiedy? Czy śnieg jest niebieski? (Nie) A jaki? Czy ptaszki szczekają? (Nie) A jaki wydają dźwięk? Czy pieski ćwierkają? (Nie) A jaki wydają dźwięk? Czy krówki fruwają? (Nie) Dlaczego? Czy słońce śpiewa? (Nie) A czy jest zielone? A jakie? Czy motyle wiją gniazdka? (Nie) A jakie zwierzęta to robią? Zabawa w wykrywacz kłamstw. My będziemy coś mówić, a jak to będzie prawda to Wy, drogie dzieci będziecie podskakiwać, a jak będzie to kłamstwo, czyli nieprawidłowa odpowiedź to skulicie się jak żółw. Rozumiecie? Zebra jest różowoPtaki daje nam jest naszej mamy to są do jeździmy nad jezioro się jest mrozi. Zajęcia w oparciu o wiersz ,,Lokomotywa” Juliana Tuwima Przeczytanie wierszaRozmowa na temat treści, np: Co było w wagonach?Co można przewozić w wagonach towarowych?Gdzie stała lokomotywa?Co to jest stacja kolejowa? Zabawa ruchowa w pociąg. Ponowne czytanie wiersza i tworzenie pociągu przez dzieci oraz pokazywanie, co znajdowało się w każdym wagonie. Jazda pociągu z dzieci po wyznaczonym plastyczna. Dzieci otrzymują kontury wagonów i malują, co one wiozą. Następnie łączy się wszystkie wagony, tworząc pociąg. Tęczę można obserwować na niebie tuż po deszczu, kiedy świeci słońce, a w trawie błyszczą kropelki wody. Można również zaobserwować tęczę podczas rozpryskiwania strumienia wody, np.: z węża ogrodowego przez przystawienie palca do otworu wylotowego.
Scenariusz zajęcia dla grupy 5 – latkówna miesiąc październik 1z dominacją działalności ruchowejmetodą twórczą LabanaTemat : Wyczucie płynności ruchu w czasie wykonywania ćwiczeńw opowieści ruchowej pt.: „Jesienne prace w ogrodzie” metodą gimnastykitwórczej Labana .Cele operacyjne : dzieci potrafią :• Maszerować w rytm muzyki.• Reagują prawidłowo na dany sygnał.• Poznają jak wyczuwać ciężar ciała.• Potrafią odwzorować ruch kolegi.• Poznają wyczucie przestrzeni.• Poznają wyczucie czasu.• Potrafią dobrać się w wspomagające: Tamburyn, wesoła jesienna zajęć :1. Zabawa orientacyjno – porządkowa: „ Słonko świeci , deszczykpada.” Na zapowiedź nauczycielki: „ słonko świeci, dziecimaszerują w rytm muzyki na działkę. aby robić „jesienneporządki.” Na zapowiedź „deszcz pada,” dzieci wykonują przysiadpodparty, chroniąc się przed Adaptacja ruchów własnych do ruchów partnera – Dzieci dobierająsię w pary – chłopiec z dziewczynką. Dzieci maszerują w parachprzez „miasto,” w którym jest wiele sklepów i ciekawych szybie okna wystawowego jest odbicie dzieci. Raz chłopiecjest odbiciem i naśladuje ruchy dziewczynki a potem na Adaptacja ruchów własnych – Dzieci maszerują dalej na ile tu ciężkiej pracy. W parach – chłopcy, pracują łopatami– a dziewczynki grabią tam gdzie przekopali chłopcy. Bardzociężka to praca, teraz dziewczynki naśladują pracę kopaczką,a chłopcy w przekopanym miejscu wyrywają trawę, chwasty Wyczucie własnego ciężaru ciała –Teraz trzeba powynosić wiadraz trawą i chwastami. Dzieci naśladują wynoszenie ciężkich wiadera następnie coraz to lżejszych, gdyż chwastów jest coraz mniej 2: 5. Wyczucie własnego ciała - Nasz
Vt8IpS. 450 28 32 344 416 406 85 148 33

scenariusz zajęć o deszczu dla 5 latków